Świąteczne akcje charytatywne

Spośród akcji charytatywnych naszego Klubu dwie tradycyjnie przypadają na okres Świąt Bożego Narodzenia. Są to: Mikołajki w Wielofunkcyjnej Placówce Opiekuńczo Wychowawczej w Goleniowie z Filią w Nowogardzie (dawnego Domu Dziecka w Mostach) oraz akcja pomocy rodzinom dzieci objętych opieką szczecińskiego Hospicjum Dla Dzieci.

Mikołajki są wspólną z zaprzyjaźnionym RC Ueckermuende – Pasewalk akcją „prezentową”, przy czym klub z Niemiec zapewnia wychowankom placówek przedmioty codziennego użytku: ubrania, pościel, ręczniki, a nasz, wszelkiego rodzaju łakocie: owoce, cukierki, czekolady itp. Impreza odbyła się już po raz 9. Obecni byli przedstawiciele obu klubów rotariańskich wraz z Prezydentami: RC Ueckermuende – Pasewalk – Dietrichem Lehmannem oraz RC Szczecin Krzysztofem Dokowskim na czele. Beneficjentów reprezentowała dyrektorka Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Goleniowie Pani Magdalena Dudziak. Gośćmi byli: burmistrz Torgelow Pan Ralf Gotschalk oraz wiceburmistrz Goleniowa Pan Henryk Zajko.

Trzeba wiedzieć, że obecnie dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą być wychowywane przez rodziców zamieszkują pod opieką wychowawców w niewielkich, kameralnych domach (placówkach opiekuńczo - wychowawczych), wielkością zbliżonych do skali domu jednorodzinnego. Zarządzane są one przez powiatowe Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych. W powiecie goleniowskim takich placówek są 4: w Goleniowie 3 i w Nowogardzie 1. Właśnie w jednej z goleniowskich Placówek, przy ul Wolińskiej, odbyła się uroczystość.

Przekazanie darów uświetnione zostało stosownymi przemówieniami, a następnie oficjele poczęstowani zostali m.in. własnoręcznie upieczonym przez dzieci ciastem i zwiedzili placówkę.

Akcja pomocy rodzinom dzieci objętych pomocą szczecińskiego Hospicjum jest organizowana samodzielnie przez RC Szczecin, a tegoroczna odbyła się już po raz 8. Wydatkowana kwota 12 tys. złotych przeznaczona została na zakup przede wszystkim produktów najbardziej potrzebnych w życiu codziennym, jednak, z uwagi na okres świąteczny, część darów stanowiły też słodycze. Produkty, których „struktura produktowa” (chemia gospodarcza oraz żywność) została wcześniej uzgodniona, przekazane zostały za pośrednictwem Hospicjum, mającym najlepszą orientację co do potrzeb rodzin, których dzieci objęte są opieką tej placówki, a które z uwagi na koszty opieki nad chorym dzieckiem oraz zaangażowaniem w tę opiekę, często doświadczają braku możliwości zaspokojenia nawet najbardziej podstawowych potrzeb życiowych.

Dary dla rodzin dzieci pod opieką Hospicjum Dary dla rodzin dzieci pod opieką Hospicjum
Mikołajki w Goleniowie Mikołajki w Goleniowie