08.04.2015.

Zgodnie z zapowiedzią naszego Prezydenta Włodka Dominiczaka na spotkaniu pojawił się Anatole Danto. Francuski student, który otrzymał grant na badania geograficzno-rybackie (jak sam określił przedmiot swoich badań).
Nasz Gość ma 24 lata, pochodzi z Saint Nazaire, interesuje się wybrzeżami i to właśnie studiuje. Od dwóch lat studiuje etnografię w Breście i właśnie do uzyskania dyplomu mgr robi badania terenowe w Polsce i w Niemczech. Temat pracy to rozpoznanie wpływu zmian ustrojowych na rybołówstwo pomorskie na przestrzeni ostatnich 30 lat. Obszarowo to Zatoka Pomorska i Zalew Szczeciński.
Dzięki kontaktom z rotarianami w Breście uzyskał kontakt do Rotary w Niemczech i Polsce. Odwiedził już RC Świnoujście, a po wizycie w naszym Klubie odwiedzi jeszcze Schwedt i Berlin.

Prezydent Włodek Dominiczak przekazał informację, że zgłosiła się pani, która właśnie przeprowadziła się ze Śląska i zamieszkała po niemieckiej stronie granicy pod Szczecinem. Ponieważ chciałaby coś pożytecznego robić, to proponuje abyśmy objęli patronatem wolontariat osób starszych, który zamierza zorganizować. Miała by to być okazja dla osób na emeryturze do aktywności publicznej.
Włodek podeśle maila z informacją o tej inicjatywie. Jako przykład naszego ewentualnego zaangażowania mowa była np. o pomocy w zorganizowaniu transportu dla uczestników spotkań.
Ustaliliśmy, że najlepiej inicjatorkę zaprosić i niech sama opowie o wszystkim.

Mirek Lewiński jest na drugim miejscu w plebiscycie National Geografic „Travelery” i ma szansę wygrać. Co prawda ma już bardziej prestiżowe wyróżnienia, a tu podróże są oceniane po prostu przez publiczność, to jednak NatGeo to firma zacna i wszędzie rozpoznawana. Prośba o kliknięcia na stronie NatGeo Travelery do 19 kwietnia do północy.
Jak poinformował Kolegów Włodek Dominiczak, przekazanie władzy tym razem w środku lądu, 300 km od Szczecina, w podpoznańskim Cichowie. Miejsce sprawdzone osobiście przez Prezydenta i słynne z kręcenia scen do filmu „Pan Tadeusz”. Termin 20-21 czerwca 2015.

Notował

Marek Wróblewski