Stara Rzeźnia

13.05.2015

Tym razem spotkanie Klubu odbywa się w Starej Rzeźni – odrestaurowanym obiekcie przedwojennych zakładów mięsnych. Właścicielem obiektu, który sfinansował i zorganizował jego renowację jest firma CSL, której Prezes Pani Laura Hołowacz oprowadała nas osobiście. Usłyszelismy wiele o historii odbudowy obiektu – na przykład oryginał miał kiedyś dwie wieżyczki, natomiast potrzeby instalacji spowodowały konieczność dobudowy trzeciej i teraz mamy o jedną więcej. Na podłodze hallu wejściowego znajduje się mozaika przedstawiająca różę wiatrów, a przez nią przechodzi linia, która geograficznie łączy Urząd Miasta ze środkową wieżyczką Starej Rzeźni, podobno wyznaczona przed wojną i jak pieczołowicie zachowano, nosząca nazwę „Oś Hakena”. Czego gorącym zwolennikiem łączności z historią był architekt odbudowy i przebudowy Pan Leszek Herman. Jest on człowiekiem wszechstronnie utalentowanym, jako że napisał kryminał, w którym jest nawiązanie do „Osi Hakena”. Ozdobą hallu jest też dzwon szczecińskiej wytwórni Karla Vossa, jeden z 3 istniejących do dziś.

Morskie akcenty, typu światła pozycyjne i inne we, wnętrzu aranżował kpt Zygmunt Kowalski. Zebrano sporo pamiątek marynistycznych, takich jak koło ratunkowe statku Kociewie, miniatury okrętów i inne.

Każda renowacja najeżona jest niespodziankami, tu na przykład po bliższym zbadaniu okazało się, że część budynku został naruszona przez pożar. Konstrukcja budynku oparta jest na żeliwnych słupach, na dzisiejsze standardy spokojnie możemy je określić jako ozdobne. Dzięki wentylacji grawitacyjnej budynek przetrwał wieloletnią eksploatację nie przesiąknięty rozmaitymi odorami. Generalnie konstrukcja wytrzymała próbę czasu.

W budynku mieszczą się biura właściciela, czyli spółki CSL, galerie i sale recepcyjne, gdzie można pokazywać filmy i inne produkcje artystyczne, nie pomijając oczywiście restauracji.

Samo spotkanie klubowe odbyło się w Sali o nazwie Messa Kapitańska. Naszym gościem był Roman Szulżyk z RC Szczecin-Center. Roman zaprosił nas do uczestnictwa w balu charytatywnym swojego klubu w Hotelu Park. Celem zbiórki na tym balu jest wsparcie szpitala w Goleniowie.

W swojej działalności charytatywnej ukierunkowują się na młodzież i edukację. Współpraca z nauczycielami daje dobre rozeznanie potrzeb i możliwości pomocy, niesie też wiele budujących przykładów pasji i zaangażowania na rzecz dzieci.

Polecamy wizytę w tym niebanalnym miejscu, przy okazji jednego z wielu wydarzeń kulturalnych, lub chociażby obiad w morskim klimacie z widokiem na Wały Chrobrego.

Notował

Marek Wróblewski